فرش، یکی از اکسسوری های ضروری منزل است. رنگ، طرح و ابعاد فرش باید متناسب با فضا و سازگاری آن با سایر وسایل منزل حتی کف‌پوش، انتخاب شود. تقریبا دوام و کیفیت فرش رابطه‌ی مستقیمی با قیمت آن دارد.

نکاتی که هنگام انتخاب فرش باید به آن توجه کنیم:

  1. فضا: فرشی مناسب فضای کوچک است که دارای رنگ خنثی و روشن با طرح مرکزی باشد چون می‌تواند این فضا را بزرگ‌تر نمایش دهد لذا فرشی که دارای طرح شلوغ و ریز است مناسب فضای کوچک نمی‌باشد. در صورت بزرگ بودن فضا، از فرشی با رنگ گرم استفاده شود.
  2. کف پوش: اگر کف‌پوش (سرامیک، موکت و…) به رنگ تیره باشد بهتر است فرش انتخابی دارای رنگ روشن باشد.
  3. میزان گرد و غبار در فضا: اگر گرد و غبار در منزل زیاد باشد بهتر است از رنگ قهوه‌ای، بادامی، فیلی، موشی یا ترمه‌ای استفاده کنید.
  4. ترکیبات رنگ: فرشی که دارای طرحی با تنوع رنگی زیادی است انتخاب کنید تا با مرور زمان به خاطر کم بودن تعداد رنگ از چشم شما نیافتد.
  5. اندازه فرش پذیرایی: اندازه فرش نباید از اندازه‌ی فضای منزل بزرگتر باشد بلکه باید از دیوارهای اتاق فاصله داشته باشد مثلا اگر فضای منزلتان بزرگ باشد باید فرش، ۴۵ سانت از دیوار فاصله داشته باشد ولی اگر فضا کوچک باشد این فاصله باید ۲۰ الی ۲۵ سانت باشد. در صورت استفاده از مبلمان این فاصله ممکن است با توجه به چینش آن‌ها متغییر باشد یعنی اندازه‌ی فرش باید به گونه‌ای انتخاب شود که پایه‌های جلویی مبل روی فرش و پایه‌های عقب مبل خارج از فرش (یعنی روی کف‌پوش) قرار بگیرد در این شرایط با نشستن روی مبل پاها روی زمین نمی‌افتند. در صورتی که میز ناهارخوری روی فرش باشد بهتر است کل صندلی روی فرش قرار بگیرد.
  6. اندازه فرش اتاق خواب: اندازه‌ی فرش اتاق خواب باید ۳۰ الی ۴۵ سانت از تخت‌خواب بزرگ‌تر باشد تا هنگام پایین آمدن از تخت پاها روی زمین قرار نگیرد.
  7. استفاده چند قالیچه به جای فرش بزرگ: استفاده از چند قالیچه به جای یک فرش بزرگ می‌تواند نقش موثری در دکوراسیون منزل داشته باشد به شرطی که قالیچه‌ها هم‌اندازه و دارای طرح یکسان با رنگ متفاوت یا طرح متفاوت با رنگ یکسان باشند.
  8. استفاده از فرش بیضی یا گرد: اگر چینش مبلمان به صورت بیضی یا دایره باشد.
  9. جداسازی فضای بزرگ و یکپارچه با فرش: با استفاده از فرش‌های متفاوت می‌توانید به جداسازی این فضای بزرگ از یکدیگر کمک کنید. فرش‌ها با وجود تفاوت باید هماهنگی‌هایی باهم داشته باشند مثلا دارای طرح یا رنگ یکسان باشند.